W dniu dzisiejszym uczniowie klas V, VI, VII i VIII naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w wyjeździe do Warszawy.
Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, znajdującego się nieopodal Stadionu Narodowego oraz spacer po mieście i obejrzenie zabytków stolicy.
Pierwszym punktem programu była wycieczka piesza po mieście. Zaczęliśmy ją od Placu Zamkowego, gdzie mogliśmy podziwiać Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy. Zamek Królewski – niegdyś rezydencja królów i siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów – obecnie muzeum, ośrodek edukacji, kultury i sztuki, miejsce ważnych uroczystości państwowych. Jako rekonstrukcja Zamek został wpisany wraz z kompleksem Starego Miasta na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zaszczytne miejsce na Placu Zamkowym zajmuje Kolumna Zygmunta. Jest to najstarszy i najwyższy świecki pomnik w Warszawie, wzniesiony w 1644 roku z inicjatywy króla Władysława IV na cześć Zygmunta III Wazy. Pomnik ma 22 m wysokości, a postać króla mierzy 275 cm. Podczas II wojny światowej pomnik runął, a jego roztrzaskaną kolumnę umieszczono przy Zamku Królewskim, gdzie można ją oglądać do dnia dzisiejszego.
Z Placu Zamkowego udaliśmy się jedną z najbardziej znanych ulic stolicy, kryjącej w sobie wiele zabytków - Krakowskie Przedmieście. Po drodze mijaliśmy: Kościół św. Anny, Pałac Prezydencki ze stojącym na dziedzińcu pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego, Hotel Bristol, Kościół Wizytek, Gmachy Uniwersytetu Warszawskiego, Bazylikę św. Krzyża. Spacer zakończyliśmy przed Pałacem Staszica oraz stojącym przed nim pomnikiem polskiego astronoma Mikołaja Kopernika (dzieło duńskiego rzeźbiarza Bertela Thornvaldsena). Dużą atrakcją okazały się multimedialne „Ławeczki Chopina”, na których wystarczyło nacisnąć guzik, aby usłyszeć wybrany fragment utworu. I z wielkim zainteresowaniem udaliśmy się do
Centrum Nauki Kopernik to interaktywna wystawa, na której znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych. Stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwoliły uczniom samodzielnie poszerzać wiedzę i wyjaśniać wiele zjawisk. Uczniowie mogli dotykać eksponatów i wykonywać na nich eksperymenty.
Wycieczka okazała się bardzo udana i owocna w nowe doświadczenia.
Wracamy juz do domu:)
Dziękujemy Pani Agacie Momot za zorganizowanie wycieczki.